Savo kelionių aprašymuose jau nekartą minėjau CouchSurfing – internetinę bendruomenę, kurioje gali rasti nemokamą nakvynę turbūt bet kurioje pasaulio šalyje. Vis dėlto ne kartą sulaukiau klausimų, kodėl žmogus galėtų norėti priimti nepažįstamąjį į savo namus, ir ką tu turi duoti mainais už tai. Į šiuos klausimus mėginsiu atsakyti kartu pasidalindamas patarimais iš savo patirties, kaip sėkmingai naudotis šiuo tinklu.
Žmonės nori bendrauti ir pažinti
Vienas iš didžiausių mitų apie bendruomenes, kuriose nepažįstami žmonės sutinka (o kartais ir pasisiūlo) tave priimti į svečius yra tai, jog tu turi vėliau pats būtinai juos pasikviesti į savo namus. Ne, taip nėra. Išskyrus tuos atvejus, kai susipažinę žmonės tampa labai gerais draugais, dažniausiai tu daugiau gyvenime nebe pamatai tų, kuriuos sutikai tokiu būdu. Tiesiog – pasaulyje yra per daug neaplankytų vietų ir nepažintų žmonių, kad CouchSurfing nariai norėtų susikoncentruoti ties tais pačiais, kuriuos jau buvo sutikę. O tu gali keliauti ir viešėti pas kitus pats nepriimdamas nieko, jeigu tik nori.
Turbūt natūraliai kylantis klausimas: kodėl kas nors gali norėti priimti visiškai nepažįstamą žmogų į savo namus? Iš pradžių tik svečiuodamasis pas kitus galiausiai nusprendžiau pats priimti žmones, kurių visiškai nepažinojau, ir su jais praleistu laiku labai džiaugiuosi, tad dabar galiu tai paaiškinti iš abiejų pusių.
Pirmiausia reikia suvokti, jog dauguma to nedaro „iš pašaukimo“, geros valios ar panašiai. Kiekvienas mūsų viduje yra šiek tiek savanaudis. Bet kokia nauda iš to, kad tavo namie miega svetimas žmogus?
Visi mano sutikti CouchSurfing nariai turi vieną bendrą bruožą – jie yra atviri pasauliui, atviri bendravimui. Juos sutikęs pirmą kartą neturi galvoti, ką pasakyti, – dialogas vystosi savaime ir greitai pasijunti, tarsi bendrautum su senu draugu. Pagrindinė to priežastis: žmonės nebando atsirinkti, ką sakyti nepažįstamajam, – jie tiesiog iš karto kalba tai, ką galvoja, tarsi seniai tave žinotų, ir taip sugriauna visas sienas, kurios paprastai kyla tarp nepažįstamų žmonių. Parodytas pasitikėjimas automatiškai paveikia tave ir akimirksniu pats pradedi elgtis taip pat.
Būtent bendravimas yra pagrindinė tinklo gyvavimo priežastis. Kiekvienas žmogus – tai naujas pasaulis, nauja istorija, nauja kultūra, naujos tradicijos, naujas požiūris. Priimti nepažįstamąjį – neretai iš kitos šalies, kitos tautybės – tai priimti kitą pasaulį į savo namus ir pažinti jį. Ar ne pažinimo mes siekiame keliaudami? Dauguma tinklo narių yra aktyvūs keliautojai ir tuo metu, kai jie negali jūdėti, – dirba, studijuoja – jie vis tiek nori pažinti pasaulį, todėl priima į savo namus kitus. Neįtikėtina, kaip nepažįstami svečiai pakeičia tavo kasdienybę – nors ir vienam vakarui, kai iš kažkur atvykęs indas atsidėkodamas už nakvynę tavo virtuvėje tau gamina penkių patiekalų nacionalinę vakarienę.
Taigi CouchSurfing tikslas nėra nemokama nakvynė, nors dalis žmonių šiuo tinklu pradeda naudotis būtent dėl to. Dabar aš vis tiek mieliau apsistočiau pas nepažįstamus žmones ir miegočiau kad ir ant pripučiamo čiužinio, nei penkių žvaigždučių viešbučio kambaryje. Bendraudamas su vietiniais gali sužinoti apie miestą ir šalį daugiau nei pasakytų bet koks gidas. Paprastas turistas gali pažintį seną mūrą ar šalies gamtos grožį, bet nepažins tautos, jei su ja nebendraus.
CouchSurfing (kaip ir senesnė alternatyva – HospitalityClub) nėra skirtas tik jauniems žmonėms. Dalis narių yra vidutinio amžiaus, net ir su šeimomis, praeityje daug keliavę ir jaučiantys simpatiją tokiems patiems, kaip jie. Be to, nors bendravimas ir neturi jokio ryšio su pinigais, nemažai daliai narių tai nėra būdas taupyti – susitikę su nepažįstamaisiais jie mielai kartu eina į vietinius restoranus, lankytinas vietas ir panašiai. Taigi svarbu, jog abiejų žmonių požiūriai ir norai sutaptų. Dėl šios priežasties kiekvienas narys turi savo aprašymą, iš kurio gali sužinoti ne tik, koks jis yra, bet ir ko tikisi iš dalyvavimo programoje bei atsiliepimus žmonių, kurie jį jau buvo sutikę.
Keletas patarimų naudojantis CouchSurfing
Pirmiausia nepagailėkite laiko kurdami savo aprašymą. Jūsų niekas nepažįsta ir aprašymas – pagrindinis dalykas, leidžiantis žmogui nuspręsti, ar nori jus sutikti. Be to, patalpinkite kuo daugiau savo nuotraukų iš įvairių vietų, įvairių gyvenimo etapų. Jūsų tikslas turėtų būti sukurti įdomaus žmogaus įvaizdį, kurį norėtųsi pažinti.
Vienas mano sutiktas venesuelietis, kuris per CouchSurfing yra aplankęs daugiau nei pusę Europos šalių (įskaitant Lietuvą) ir pats ne vienerius metus priima keliautojus savo namuose Madride, pasakojo: „Kartą man parašė viena mergina, prašydama priimti nakvynės. Ji buvo užsiregistravusi vos prieš kelias dienas, neturėjo nė vieno atsiliepimo iš kitų narių, nebuvo nieko parašiusi apie save ir patalpinusi vos vieną savo nuotrauką. Paprastai tokius prašymus atmetu, bet… Toje nuotraukoje buvo ji, dirbanti Raudonajame kryžiuje. Aš iš karto supratau, jog tai turėtų būti įdomus žmogus, turintis daug ką papasakoti. Aš ją priėmiau ir nesuklydau“.
Jeigu renkatės, kur apsistoti, turėkite omenyje, jog tikrai ne kiekvienas sutiks jus priimti. Dėl šios priežasties žmonės dažnai išsiunčia keliasdešimt prašymų su ta pačia žinute ir tai iš dalies yra klaida. Niekas nemėgsta gauti šabloniškų prašymų ir jaustis vienu iš daugelio. Taigi bent jau to žmogaus vardas turėtų būti įtrauktas į žinutę. Be to, žymiai daugiau šansų gauti teigiamą atsakymą turi prašymai su trumpu prisistatymu: kas tu esi, kur ir kodėl keliauji, kokie tavo tikslai, ką tikiesi sutikti, pamatyti, patirti. Žinoma, tai neturi būti ilgas tekstas, nes mažai kas randa laiko skaityti rašinėlius.
Rinkdamiesi žmones, kuriems rašysite, atkreipkite dėmesį, kur jie gyvena (vieni – pačiame centre, kiti – užmiestyje, iki kurio reikia važiuoti porą valandų); taip pat kartais galite tikėtis, jog jus priėmęs žmogus ras laiko pats aprodyti jums savo miestą, ar net pavežioti po jo apylinkes; pakvies susipažinti su vietiniu naktiniu gyvenimu ar nusives į kokį vakarėlį. Dažniausiai apie tai galima galima rasti užuominų nario aprašyme ir atsiliepimuose.
Atsiliepimai turi didžiulę vertę – jie rodo jūsų patikimumą ir tai, kaip kiti žmonės su jumis sutarė. Kaip bebūtų, tikrai įmanoma būti priimtam ir neturint nė vieno atsiliepimo – tiesiog šiek tiek sunkiau. Esu sutikęs žmonių, kurie priima vien „nekaltuosius“ – tuos, kuriems tai pirmas kartas su CouchSurfing.
Kai kuriuose šalyse, pavyzdžiui, Italijoje, vyrams būti priimtiems yra žymiai sunkiau. Tai dažniausiai priklauso nuo stereotipų – jei italai vyrai nelaikomi labai patikimais, tai manoma, kad tokie patys jie ir visame pasaulyje. Dėl šios priežasties keliaujančiai porai gali būti lengviau susirasti nakvynę nė vienam vaikinui, nes moteris neretai laikoma patikimumo garantu.
Be abejo, svečiuotis reikia kultūringai. Viena pagrindinių taisyklių – laikyti visus savo daiktus vienoje vietoje ir neišmėtyti po svetimus namus. Neretai priėmęs žmogus ištaria frazę: „Jauskis kaip namuose; valgyk, ką rasi“, bet tai tikrai nereiškia, jog jis nori savo šaldytuve nieko neberasti. Visa tai geriausiai atsispindi atsiliepimuose. Jei jus priėmęs žmogus liks patenkintas savo sprendimu, išreikš tai parašydamas apie jus gražius žodžius, kurie gerokai pagelbės ieškant naujų įspūdžių ateityje.
Atsidėkoti galima įvairiai. Dažnai tai priklauso nuo priėmusio žmogaus ir santykio su juo. Aš asmeniškai iki šiol padėkodavau tik žodžiu, nes bendravimas su sutiktais žmonėmis atrodė per daug šiltas, kad reikėtų dar ko nors (o gal tiesiog esu blogai išauklėtas…). Kaip bebūtų, butelis vyno arba pagamintas savo šalies tradicinis patiekalas yra labai vertinama.
Pabaigai
Kaip nėra vienodų žmonių, taip nėra ir vienodų CouchSurfing patirčių – kiekvienas kartas yra unikalus. Jei esate patys kur nors apsistoję ar priėmę kitus, pasidalinkite savo įspūdžiais. Ar likote patenkinti? Ar ko nors iš to išmokote? Galbūt tai kaip nors pakeitė jūsų mąstymą ar požiūrį?
Truputi priminė CV rašymo mokymus :)) dėkui už patarimus, kai reiks pasinaudot couchsurfing, bus vertinga dar kartą visa tai persiskaityt
Labai geras straipsnis. Kerniau, neblogai moki mintis dėliot
Labas Kerniau. Per Google čia pas tave atsitiktinai pataikiau. Na, ne visai atsitiktinai, ieškojau nemokamų nakvynių instrukcijos. Patiko išsamus aprašymas, tik pasigedau vieno niuanso. Ar turi įtakos – būsite priimti ar ne, priklausomai nuo amžiaus.
p.s. Spėju, kad gali gal ir nežinoti šio atsakymo, nes matomai esi pakankamai jaunas. O man jau 50 su viršum. Jei nežinai atsakymo, nieko tokio, surizikuosiu vis tiek. :))
Prieš porą savaičių mane priimti į savo namus Lisabonoje pasiūlė 50-tis portugalas, tad, manau, šioje bendruomenėje – ne tik jaunimas
Jei miestas didelis, tikrai galima rasti vyresnių žmonių (su kuriais ir bendrų temų tikriausiai daugiau būtų). Paieškoje – http://www.couchsurfing.org/mapsurf.html – galima nurodyti amžių.
Iš tikrųjų nesu girdėjęs, kad kam nors amžius turėtų didelę įtaką
Ačiū
Ką tik išleidau savo pirmuosius COUCHSURFING svečius. Nors ir gyvenu mažame miestelyje (Kelmėje), bet jiems mano profilis pasirodė įdomus. Kartu su dviem vokiečiais praleidau nuostabią dieną ir apnakvydinau juos vienai nakčiai. Mano tėvai nebuvo nieko prieš tai nusistatę, nors ir nelabai susikalbėjo, bet aš šiaip ne taip gestų pakalba susitvarkiau ir savo menkomis anglų k. žiniomis. Svarbiausia buvo šilta šypsena.
Kur jis vyko toliau, Inga? Ar tik iki tavęs ir atgal?
Vakar vakare taip pat išleidau pirmuosius savo svečius iš CouchSurfing. Prieš tai esu priėmusi porelę per Hospitality Club, tai buvo vokietis ir čekė, deja jie jau išsiskyrė per tą laiką, bet su vokietuku vis dar palaikome ryšius iki šiol. Jie užtaikė atvykti per Kauno dienas, tad mugė per visą Laisvės al., vietinės gamybos alus ir maistas, žmonių šurmulys tikrai paliko jiems įspūdį. Labai smagu buvo su jais. Šiemet vokietuks grįžo į Kauną su savo spektaliu dalyvauti Auros šokių festivalyje, buvo dar viena proga susitikti ir pabendrauti.
Šį kartą buvo porelė iš Singapūro. Galiu pasakyti tiek, kad nesu realiai gyvenime bendravusi su azijiečių rasės žmonėmis, bet juos įsimylėjau iš pirmo žvilgsnio :))) nuostabūs žmonės, draugiški, šilti, o jų istorija netgi įvkepianti – abu dirbę mokytojais susitaupė pakankamai, kad mestų darbus ir iškeliautų svieto pamatyti pusei metų. Keliauja jie nuo liepos mėn., gruodžio vidury grįžta namo. Ką jie darys toliau – dar nežino, bet nepanašu, kad labai pergyventų dėl to :))
Ką galiu pridurti – tai yra tiesiog nereali patirtis
Labai panašus dalykas yra homeexchange.Tarkim tu nori pailsėt kokioj Kalifornijoj ,o tie amerikiečiai nori pamatyt Lietuvą.Yra pasirašoma sutartis,duomenis saugo homeexcange.com,taigi jei tave ir apvogtų tai tą žmogų susekti būtų labai lengva.
Kas dėl įėjimo į namus, tai aš savo porelei raktus palikau po balkonu [ aišku nelabai protinga] Bet galima sugalvoti ir kitų būdų.
Norint pradėti dalyvauti programoje,reikia sumokėti devynis dolerius.Todėl manau,kad tavo aprašyta programa šiaip ar taip yra pranašesnė.
Patarimas dėl Hospitality Club – jei siūlosi į skype kontaktus iškart, tai reiktų pasvarstyti, ar įtraukti į kontaktus, nes, kiek man teko susidurti, tai ten visokie vaikinai, vyrai nori susipažinti ir panašiai, o realiai neieško jokios pastogės… ( a la pažinčių klubas). Geriau atsakyti, jei parašo žinutę, nes jos yra įrašomos (couchsurfing), o HC reikia įvesti savo paso kodą.
Savo asmens koda gi galite rasyti ir isgalvota…
Romualdai, tie vokiečiai vyko ne iki manęs. Jų vasaros atostogos ilgesnės ir baigėsi rugsėjo men. Taigi jų metu jie nusprendė iš Vokietijos keltu plaukti į Klaipėdą, tada važiavo į Šiaulius, paskui į mano miestelį Kelmę, tada pas kažką į Biržus, paskui į Rygą, dar kažkokius miestus Latvijoje, tada Estija… Jų tikslas buvo taip pasiekti Suomijos sostinę Helsinkį. O tada su keltu grįžti atgal į Vokietiją.
Tai buvo mergina ir vaikinas, nors jie ir ne pora. Tiesiog abu norėjo pakeliauti, todėl taip ir išėjo, kad kartu. Aš labai džiaugiuosi, kad juos priėmiau, nes man tai be galo patiko. Niekada nemaniau, kad taip lengvai ir paprastai galima susipažinti, net ir anglų kalba.
[…] P.S. Labai gerą straipsnį apie CouchSurfingą rasite ir pas Kernių […]
[…] P.S. Labai gerą straipsnį apie CouchSurfingą rasite ir pas Kernių […]
[…] Labai gerą straipsnį apie CouchSurfingą rasite ir pas Kernių […]
[…] Labai gerą straipsnį apie CouchSurfingą rasite ir pas Kernių Related […]
Tik vakar išleidau 1 couchSurfing svečią iš Prancūzijos. Tai buvo nuostabus laikas praleistas kartu. Ši keliautojų sistema -puikiausias dalykas:). Visa šeima buvom patenktinti. Nakvojo tik 1 naktį. Mano anglų kalbos žinios buvo minimalios, tačiau svarbu noras bendrauti :), akys, gestai ir širdys susikalba:). Jis mokosi ir neblogai kalba rusų kalba. Valgėm svečio prancūzišką duoną, jį vaišinom lietuviškais patiekalais, aprodėm savo krašto žymias vietas. Mano patyrimas-verta 😉