Prieš metus numynę iš Vilniaus į Nidą šį kartą pasiryžome dvigubai ilgesniam atstumui: per 7 paras palei Baltijos jūrą įveikti 770 kilometrų kelią nuo Klaipėdos iki Talino. Kaip ir praėjusią vasarą – jokio fizinio pasiruošimo (prieš kelionę dviratį išsitraukiau iš rūsio po metų pertraukos) ir pigūs naudoti dviračiai (vienas buvo įsigytas už porą šimtų vos kelios dienos iki išvykimo; maniškis, prieš metus pirktas už panašią kainą, nenuvylė ir šiemet). Dar kartą įsitikinome, kad svarbiausia yra nusiteikimas, – tik jį mes teturėjome, tik jo mums ir užteko.
Viskas prasidėjo vėlyvą ketvirtadienio vakarą Klaipėdos traukinių stotyje – simboliškai toje pačioje vietoje, kurioje praėjusią vasarą sukėlę dviračius į vagoną baigėme savo kelionę į Nidą.
Temstant aplėkę uostamiestį po vidurnakčio pajūrio pušynais apsupti visiškos tamsos leidomės į kelią nežinodami, kada sustosime (nuostabus jausmas). Pirmosios nakvynės vieta tapo Karklė – pusiaukelė tarp Klaipėdos ir Palangos.

Kelionės pradžia – saulei nusileidus
Anksti ryte pralėkę pro apsvaigusių poilsiautojų vis dar pilną Palangos Basanavičiaus gatvę ir nuo jos einančiu dviračių taku netrukus pasiekę miegančią Šventąją patraukėme prie Latvijos sienos. Po pietų atsidūrėme vienišoje Liepojoje, o vakarop įsikūrę prie netoliese aptikto ežero virš laužo kabinome verdamos košės puodą – jėgoms atgauti.
„Ei, kalbėkite lietuviškai!“ – sušuko mums moteris už prekystalio vienoje kaimo parduotuvėlėje už Liepojos su nuo mėlynių tamsiomis rankomis–išdavikėmis. „Žinote, kai prieš 50 metų būriai lietuvių čia kėlėsi, Lietuva buvo vargingas kraštas – ne taip, kaip dabar. Tiesa, mano seserys liko – pati jas aplankau ir jos pas mane atvyksta. Štai, prieš porą dienų, liepos 6, sesuo iš Klaipėdos atvažiavo, ėjome mėlynių rinkti. Bet kodėl vidury savaitės Lietuvoje buvo ne darbo diena? Sakote, Mindaugo karūnavimą minėjote? O kas tas yr? Ar anas jau miręs?“ – su didžiuliu susidomėjimu teiravosi pardavėja lietuvė, kai mums už nugaros prie prekystalio jau rikiavosi senukų latvių eilė. Patikinome, kad karalius jau miręs ir gana seniai. Moteris atsivertusi savo darbo sąsiuvinį kažkur tarp pomidorų ir agurkų kainų pasižymėjo: „Mindaugas. 1253“.
Antrąją parą – už 120 kilometrų esantis Ventspilis: gražus kurortas, pilnas besisveikinančių ir mojuojančių tautiečių („Šaunuoliai, pirmyn!“ – rankas iškėlusi lietuviškai sušuko mūsų trispalvę pastebėjusi senyvo amžiaus ponia). Pakeliui į Ventspilį – atgaiva laukiniuose Latvijos paplūdimiuose ir sustojimas netikėtai pastebėtoje Ventspilio alaus darykloje.

Laukiniai Latvijos paplūdimiai
Nuo Ventspilio ką tik nutiestas asfaltas per retai apgyvendintas nederlingas žemes ir Neringą primenančius smėlėtus pušynus veda iki Kolkos rago – Baltijos jūros iškyšulio, nuo kurio prasideda Rygos įlanka. Tai vieta, kur iš vienos pusės gali palydėti į jūrą besileidžiančią saulę, o iš kitos – ryte pasitikti ją kylančią. Susikerta ten ir vandenys: tarsi dvi skirtingos jūros kelių metrų atstumu – viena tąsyk buvo rami kaip ežeras, kita bangavo – galėjai atsisėsti ant smėlio tarp jų ir stebėti. Pirmoji naktis paplūdimyje. Vidurnaktį dar buvo šviesu.

Atokvėpis Kolkos rage – Baltijos jūros iškišuly
Atsikėlus – 130 kilometrų per mažus pajūrio miestelius. Vos ne kiekviename didesniame – jūros uostelis ir rūkyta žuvis. „Welcome to the largest beach in Europe“ – pasitinka mus stendai, skelbiantys apie nenutrūkstamus smėlėtus krantus palei visą Latvijos pajūrį.
Vakaras Jūrmaloje. Naktį – audra su žaibais, apsemtos palapinės. Ryte – šviečianti saulė ir pasivažinėjimas keliolikos kilometrų dviratininkų pamėgta bei žmonių neperpildyta kieto smėlio pakrante.

Kelionė ilguoju Jūrmalos paplūdimiu
Pusdienis Rygoje ir nakvynė už 50 kilometrų Estijos link nutolusiame Saulkraštyje – iš penkių pajūrio kaimų sudarytoje ramioje gyvenvietėje.

Naktis ant jūros kranto
Šeštąją dieną kirtę Estijos sieną vėlai vakare pasiekėme estų vasaros sostinę – Pärnu. Tarp gražiausių Europos paplūdimių minimas krantas ir atslūgusi Baltija.
Paskutinės dienos iššūkis – 130 kilometrų iki Talino. Užsibuvę Pärnu, išsiruošėme tik po pietų, bet jau prasitampius kojų raumenims 8 valandų su poilsiu įveikti šiam atstumui mums užteko – Estijos sostinės ribas kirtome praėjus lygiai savaitei nuo kelionės pradžios. Pasitiko mus neregėto raudonumo dangus saulei leidžiantis ketvirtadienio vakarą jau miegančiame mieste.
Kelionės „desertas“
Taline mūsų laukė trys dienos poilsio (šventimo?). Jau po vidurnakčio pasibeldėme į miesto centre stovinčio seno apgriuvusio namo duris, kuriame nė vienas iš mūsų anksčiau nebuvo buvęs ir nė vienas nieko nepažinojo.
„Sveiki atvykę į Naująjį pasaulį, lietuviai!“ – sušuko mus išvydęs trisdešimtmetis estas Erko su petnešomis ir juokingai jam tinkančia kepure. Netrukus kiekvieno rankose atsidūrė po pintą estiško alaus ir buvome pasodinti svetainėje prie stalo. „Atrodo, jūs Vilniuje turite Užupį, ar ne? Taigi mes čia darome kažką panašaus“ – paaiškino vyras.

Naujasis pasaulis
Prieš kelis metus ekonomikos pakilimo laikotarpiu seną griūnančią trobą, kiauru stogu, be elektros ir kitų patogumų kaip ilgalaikę investiciją įsigijo verslininkas. Apie tai sužinojęs Erko su keliais meniškos sielos bendraminčiais nusprendė mesti sau iššūkį: išsinuomoti landynę primenantį pastatą ir paversti jį ne tik vieta gyventi, bet ir linksmintis. Nuo to laiko praėjo trys metai, name jau yra ne tik elektra, karštas dušas ir internetas, bet ir išgriovus senas sienas įrengtas baras su didžiuliu šaldytuvu, pilnu skirtingų rūšių alaus.

Svetainėje – lempa iš vienkartinių plastikinių stiklinių
Name nuolatos vyksta gyvenimas. Čia kambarius nuomojasi apie 10 žmonių, kurie nuolatos keičiasi: vieni atvyksta, kiti išvyksta. Tarp jų – ir nežinia ką gyvenime veikiantis keturiasdešimtmetis kanadietis, ir vokiečių turistus po Taliną vedžiojantis estas.
Tokiems, kaip mes, skirta didžiulė palėpė – ten ant daugybės sumestų matrasų kelioms naktims nemokamai priimami keliautojai. Šalia mūsų miegojo sociologijos doktorantas Dimka iš Sankt Peterburgo, po pasaulį viena keliaujanti mergina iš Taivano, trys į Europą išsiruošę švedai ir pagal mainų programą studijuojantis graikas su drauge iš Italijos. Vieną naktį paryčiais grįžę iš senamiesčio palėpėje radome ir ką tik atvykusias dvi jaunas lietuves, kurių kelionė po Estiją jau bėgo į pabaigą.
Namo durys visada atviros praeiviams. Vidury dienos šachmatais pažaisti į svetainę užbėga paaugliai, pabendrauti ir atsigaivinti užsuka dviratį atmynęs senukas su šalmu, o vakare tarp suomių turistų su alumi gali išvysti ir jaunas mamas, atėjusias su savo vaikais, kurie čia yra visų mylimi.
Kiekvieną rudenį Erko su draugais organizuoja šventę, kurią Talino valdžia paskutiniais metais net įtraukė į oficialų sąrašą ir kuriai skiria pinigų. Jos metu uždaromos visos aplinkinės gatvės ir tūkstančiai estų susirenka į Naujojo pasaulio kvartalą – čia skamba gyva muzika, o nuo bendruomenės namo stogo šokinėjama į iš aplinkinių rajonų suvežtų rudeninių lapų krūvą. „Būna ir gydytojas, jei kas nors susižeistų, – prunkšdamas pasakojo Erko, – na, tiksliau, mes juo aprengiame kurį nors užsienietį, kuris tuo metu būna apsistojęs palėpėje“.

Vidinis kiemas su scena pasirodymams
Pirmąjį rytą pabudę vėlai, mus priėmusio esto jau neberadome – jis buvo ištranzavęs į draugo gimtadienį Saremo salose. Nepaisant to, svetainėje ant apvalaus stalo gulėjo neseniai iš orkaitės ištraukta višta – nei mažiau nei daugiau – tiesiog plikas mėsos gabalas pusryčiams buvo paliktas ant stalo. Nerūpestingą gyvenimą puoselėjantis žmogus nepamiršo savo rūpesčio pademonstruoti svečiams – net jeigu kasdien užklysta vis kiti, nepažįstami.
Kaip išsilaiko bendruomenės namas, sugebėdamas nuolatos vaišinti prašalaičius ir organizuoti renginius? „Jūs galite iškeisti alų į daugiau alaus ir maistą į daugiau maisto padėdami mums aukomis“, – skelbia kreida užrašyti žodžiai koridoriuje, kuriame dar stovi senas kompiuteris kiekvienam, kuriam reikia pasinaudoti internetu. Aukų šiltai priimti keliautojai ir į vakarėlius užsukę miestiečiai dažniausiai negaili.

Interneto prieiga koridoriuje – puikus būdas skatinti juo naudotis tik tada, kai reikia
Kitas namų išlaikymo būdas – patalpų nuoma. „Kas tokias gali nuomotis?“ – pirmiausia klausimas kilo man. Šeštadienio rytą, kai prie namo pradėjo rikiuotis pasipuošusios močiutės, sužinojome: šiandien čia vyks vienos iš jų aštuoniasdešimtmetis. Pagalvojau, kad trobos, labiau už šią primenančios vaikystės namus, visame Taline senosios kartos atstovai tikriausiai nerastų, o viena name gyvenanti mergina dar ir visus šventinius pietus pagal užsakymą pagamina ir patiekia.
Vos gimtadieniui pasibaigus ir senutėms išlingavus į senąjį namą sugrįžo jaunų menininkų dvasia – imtasi ruoštis vakarėliui, kuris tąsyk vadinosi „Pizza Jazz“. „Grosime picą ir valgysime džiazą“, – paaiškino mums Erko, pasiraitojęs rankoves ir kibęs į milžinišką bliūdą tešlos – jis vienas tą naktį pamaitino bene 40 žmonių, su šypsena už baro be sustojimo kepdamas picas iki pat paryčių.

Bendruomenės įkūrėjas Erko ir žavi jos narė Marta
Pabaigai
Praėjus kelioms dienoms vis dar jaučiu po šimtus kilometrų minimo traukiamas kojas, bet žinau, kad netrukus šis jausmas išnyks.
O prisiminimai ir patirti įspūdžiai išliks. Išliks dar ilgam.
liuksišką maršrutą išsirinkot!!!!:) Beja čia man toks klausimas kilo: kaip jūs atgal grįžot?
Iš Talino į Vilnių grįžome Paprastuoju ekspresu. Jis neima už dviračius jokio papildomo mokesčio, bet neįsipareigojo jų vežti, jeigu nėra vietos (tad nesi garantuotas, kad su dviračiu tave priims, – nusprendžia vairuotojas prieš sėdant į autobusą). Mums pasisekė ir mūsų keturis dviračius sutiko sutalpinti.
Oi kaip aš tau pavydžiu, tokio organizuotumo ir ryžto. Pats labai norėčiau taip pakeliauti. Jaučiu, kad tokiai kelionei tik įsidėjote maisto, atsigerti ir reikalingus daiktus, pinigų kažin ar labai daug reikėjo?
Atrodo, visi pinigai, kuriuos išleidome, buvo tik maistu ir alui. Na, dar traukinio bilietui į Klaipėdą ir autobuso bilietui iš Talino. Pastarąjį dėka dažnai vykstančių akcijų įsigijome už 25 litus.
Šaunuoliai, su kuo ir sveikinu !
Na , jūs esat nerealūs . Visa kelionė tobula atrodo , jog tie įvykiai išgalvoti. Nes tai , taip ….
Kaip džiaugiuosi, kad yra nuotraukų iš community houso. Galėsiu tėvams parodyti, nes iš mano pasakojimų jie taip ir nesuprato, kaip tai turėtų atrodyti.
Ir sveikinu sėkmingai grįžus! (:
Šaunuoliai, labai smagu paskaityti ir pasididžiuoti jūsų kelionėmis, ateityje tikrai žinau ir aš sugalvosiu ir išvyksiu į kokią panašią atrakciją.
Sveikas, Kerniau. Žadu apsilankyti Talline, kaip galima papulti į tuos namus? Manau geriau, negu couchsurfingas.
Nerijau, arba turi tame name ką nors pažinoti, arba susisiekti su jais ir paklausti, ar galėtum apsistoti tomis dienomis, kai atvyksti (nėra taip, kad vyksti nepranešęs ar priima visiškai kiekvieną norintį).
Jiems nuspręsti, ar nori priimti vieną ar kitą nepažįstamą žmogų į savo namus, padeda jo nuotraukos, aprašymas ir atsiliepimai. Tad taip – šį namą gali rasti per CouchSurfing Taline – tokiu būdu ten atsiduria nemaža dalis palėpės gyventojų.
O kaip dėl automobilių? Tiksliau, ar nebuvo baisu dalintis vienu keliu su automobiliais?
Heh. Kerniau gausi tu į dūda… Per tave ir tranzuot užsimaniau ir dviračiu kažkur važiuoti ir dar velniai žino ką. Bet šiaip ačiū tau. Per atostogas neteks kirmyt namie ar šiaip blaškytis po apylinkes.
Eina sau! Tai nuostabu! Ir skamba taip NEREALIAI :))Nejaugi viskas taip lengai ir gavosi? Jokių trikdžių? Jūs tikriausiai nepataisomi optimistai 😉 Ir aš kaip norėčiau kur nors taip nulėkti…
Šaunuoliai, nes mane jau įkvepėte kur nors panašiai išsidanginti;)
Sveikas, Kerniau. Mane irgi šis įrašas įkvepė keliauti! Įrašas kaip iš pasakos. 😀 Labai patiko visi įvykiai, viskas kaip suplanuota. Taip pat norėčiau paklausti per kiek laiko numynėt iki Klaipėdos?
Je… Blogai, kai kas į šikną įkanda ir užsimanai kokios beprotystės ant savo galvos… Va čia mano tokia atostoginė-turistinė kelionė buvo kažkada, pirmoji ir kol kas vienintelė

http://www.klajoju.eu/kelione2007.php
Kadangi vežiausi kompą ir niekur neskubėjau, tai aprašymas gan platus gavosi
Kerniaaauu! Jaučiamas tavo įrašų alkis:)
Tai matyt greit gal sulauksim kokio tai naujo iraso, nes pakeite puslapio backgrounda. Atrogo lyg ir Himalajai, jei neklystu?
puikiai ir idomiai rasote,noretume pasiulyti Jums prisijungti prie esulietuvis.lt projekto kurimo. Smulkesne informacija rasite cia:
http://esulietuvis.lt/prisijunk
Geras kaip tik man tokia mintis buvo kilusi tik iš Talino į Lietuvą važiuot 😉
Labai pravertė, ir šiaip jau kažkas išbandęs ir nieko labai netikėto nenutiko tai ramiau man. ;D
Sveiki, man paciam kilo noras ismeginti tokia avantiura ir noreciau pasidometi kiek mazdaug jus isleidote pinigu kalbu atmetus alu
Žiauriai geras tas estiškas Užupis.
neįtikėtina.. O bent viena mergina pasiryžo, ar čia vyrų žygis buvo? nes man kol kas dar sunku į belekokį kalną užvažiuot..:/
teko būti Taline, sužavėjo miestas savo ramybe.O jeigu apie tą trobą ..tai mes kažką panašaus ir Vilniuje turime, kas vadinama ‘infoshopu’.
Sveikas, Kerniau! Nuostabios tavo kelionės, pats bandau prikalbint draugus tiek kelionėm dviračiu, tiek autostopu, bet dar nepavyko 😀 Norėjau paklaust, ar visi važiavote su plentinukais? Gal buvo, kas su Kalnų dviračiu važiavo, ty storesnėmis padangomis? Gal nebūtinai šykart, gal ir tada, kai prie jūros važiavot iš namų. Įdomu ar labai didelis skirtumas. Sėkmės tau tolimesnėse kelionėse!
Kerniau! Jau daugiau kaip metus nerašei savo bloge…
Sveiki, norėjau paklausti ar nuo Palangos iki Latvijos įmanoma nusigauti vien dviračių takais? Ir kuriame Latvijos mieste/miestelyje galima apsistoti su palapinėmis? Mes taip pat norime mėginti keliauti dviračiais, todėl patikimiau klausti patarimo žmogaus, kuris jau yra važiavęs
Labas vakaras. Mane labai sudomino dešinėje puslapio pusėje esantis „Žymų debesis“. Labai norėčiau sužinoti kaip tokį galima susikurti, nes tikrai labai sudomino. Gal galite padėti?