RSS Facebook Twitter

Kalbos, kurias turi išgirsti apie verslą galvojantis žmogus

Taip, žinau, dauguma žmonių apie verslą Lietuvoje negalvoja ir vos perskaitę šią antraštę mintyse sau pasakė: „Tai tikriausiai ne man“. O galėtų tikti ir tau. Ar žinai, kiek žmonių mūsų šalyje kuria verslą? 1%. Tai reiškia, jog vienas sukuria darbo vietas kitiems devyniasdešimt devyniems. Ar gali tuomet šalis būti turtinga, o dauguma jos žmonių – laimingi? Palyginimui: Italijoje savo verslą turi apie 20% žmonių – tai reiškia ne tik tai, jog vienas sukuria darbo vietas kitiems keturiems, bet ir tai, kad kas penktas žmogus yra nepavaldus kitiems ir pats priima sprendimus.

Mes turime dvi bėdas: mažiau norinčių kurti ir būti nepriklausomais bei nepalankias sąlygas pradedantiems verslą (nors valdžia tai yra nurodžiusi kaip vieną savo veiklos prioritetų ir situacija, atrodo, po truputį gerėja). Įsivaizduokite, kiek būtų galima pasiekti, jei vietoje visų pašalpų ir lengvatų bedarbiams, pinigai būtų skiriami remti žmones, nusprendusius kurti savo verslą, – pavyzdžiui, atleidžiant juos nuo mokesčių pradiniam laikotarpiui.

Kaip bebūtų, Lietuvoje dešimtys tūkstančių žmonių studijuoja ar yra baigę verslo vadybos mokslus. Neabejoju, jog 4 metai lietuviškame universitete negali suteikti tiek žinių ir motyvacijos kurti verslą, kaip daug gyvenime pasiekusių žmonių kalbos ir patarimai. Būtent tuo šiame įraše aš noriu pasidalinti.

Steve Jobs: trys gyvenimo pamokos

Vieno iš Apple įkūrėjų kalba, pasakyta 2005 metais Standfordo universitetą baigiantiems studentams.

YouTube Preview Image

Stanfordo verslumo mokykla: jei turėtum 5 dolerius ir 2 valandas, ką darytum, kad uždirbtum kuo daugiau?

Tokią užduotį dėstytoja skyrė savo studentams. Jų sprendimai buvo nuostabūs.

David Heinemeier Hansson: kaip sukurti pelningą verslą ir prasmingai išnaudoti savo laiką

Programuotojas, verslininkas ir rašytojas iš Danijos, geriausiai žinomas kaip Ruby on Rails autorius.

YouTube Preview Image

Jason Fried: marketingas dalijantis

37Signals – interneto kompanijos, kurios savitą verslo logiką periima daugybė įmonių, įkūrėjas.

YouTube Preview Image

Paul Buchheit: kaip klausyti savo lankytojų

Žmogus, kurio rankose gimė pirmoji Gmail versija.

YouTube Preview Image

Mike Arrington: kaip priversti internetą apie jus kalbėti ir kaip į tas kalbas atsakyti

Populiariausio pasaulyje technologijų tinklaraščio TechCrunch autorius.

YouTube Preview Image

Paul Graham: kaip sukurti sėkmingą projektą

Y Combinator, Silicio slėnio kompanijos, investuojančios į naujas idėjas, įkurėjas ir Harvardo profesorius. Su jo pagalba gimė daugiau nei 100 sėkmingų interneto projektų, tarp kurių – Dropbox, Reddit ir Posterous.

YouTube Preview Image

Andrew Warner: kaip be investuotojų pradėti verslą

Būdamas vos daugiau nei dvidešimties jis su broliu sukūrė kompaniją, kurios pardavimai viršijo 30 mln. dolerių per metus.

YouTube Preview Image

Pabaigai

Jeigu norite išgirsti sėkmingų verslo istorijų iš jų pačių kūrėjų lūpų mixergy.com yra nuostabus interviu su versliais ir išradingais žmonėmis šaltinis. Jie pasakoja tai, kaip gimė jų idėjos, kokias klaidas darė ir ko iš jų išmoko, – tai naudingiau už daugumą paskaitų ir knygų apie verslą. Puslapį sukūrė ir interviu ima jau anksčiau mano minėtas žmogus – Andrew Warner.

Taip pat buvau užsiminęs apie 37Signals – kompaniją, kurios pėdomis seka ne viena kita. Jos moto – daugiau yra mažiau: kad ką nors sukurtum tau nereikia nei daug pinigų, nei daug žmonių. Apie tai jie parašė trumpą ir lengvai skaitomą knygą, kuri nemokamai prieinama internete: Getting Real (tiesa, perskaitęs pirmą skyrių nusprendžiau, kad noriu ją laikyti rankose ir užsisakiau spausdintą variantą).

Tai tiek apie verslą šį kartą. Vargu, ar daug kas ras laiko ir kantrybės peržiūrėti daugiau nei porą kalbų, bet tikiu, kad tai sąrašas, prie kurio bus verta sugrįžti ateityje.

Mike Arrington

Nepraleiskite naujų tinklaraščio įrašų*

Gaukite juos tiesiai į savo el. pašto dėžutę

* – nes tingus šio tinklaraščio autorius juos rašo kartą per mėnesį

Atnaujinimai Facebook'e

Komentarų: 23

 • Deividas sako:

  Aciu uz nuostabu (jau dabar matau) irasa. Daugiau tokiu irasu. Pagarba.

 • micius sako:

  dėstytojos užduotis įdomi. Įdomūs ir studentų sprendimai. Bet Lietuvoje jie nelabai pritaikomi. Kažin kas būtų jei kokiam restorane mėgintume parduoti rezervacijas… Su dviračio padangom, įdomu kiek paaukotų pinigų… :) Bet paklausyti buvo visai smagu.

 • Vilius sako:

  Norėčiau pažiūrėti, bet gaila internetas mano labai lėtas. Na gal kokį vieną peržiūrėsiu vistiek, pakentėsiu laukdamas valandą 😀

 • Laurynas sako:

  Sveikas

  Dėkoju už šį puikų straipsnį. Puiki pradžia bedarbiams :) Kai tik turėsiu daugiau laiko būtinai visus klipus peržiūrėsiu.

  Ačiū

  Laurynas

 • Andrius sako:

  Kaip manai ko reikia pelno nesiekiančiam, kelių žmonių kuriamam projektui Lietuvoje, kur kiekvienas vis tiek pagalvoja apie ateities perspektyvas (pelną)?

 • Laura sako:

  puikus straipsnis. Nors ir neturiu laiko visko peržiūrėti, bet tikrai kaip tu ir rašei, atrasiu laiko sugrįžti pažiūrėti daugumos.

 • A. sako:

  wooho.. paskaicius straipsni dar karta pagalvojau, kad gerai pasirinkau savo studiju programa (intenational business). Aisku vis daugiau nuomoniu, kad verslas ne mokslas ir pan. Bet juk ne kiekvienas ir su studijom prasisuka. O man si sritid gana idomi :)

 • Maestro sako:

  Iš tikrųjų labai įdomus straipsnis.

  Padėka autoriui.

 • Justinas sako:

  Peržiūrėjau viską ir laaabai patiko. Super post’as. Tik gaila trūksta keleto kalbų, kažkur pranykusios, bet mielai peržiūrėčiau ir jas :)

 • Kernius sako:

  Dėkui, Justinai, atnaujinau porą video. Jie buvo įkelti iš http://www.omnisio.com/ – video tarnybos, skirtos prezentacijoms rodyti – vienu metu galėdavai matyti du langus: pranešėjo ir sienos, ant kurios tuo pačiu metu demonstruojamos skaidrės. Kaip bebūtų, tą tarnybą nusipirko Google ir man beliko surasti tas pačias kalbas patalpintas į YouTube.

 • Justinas sako:

  Tikrai, prisimenu, keletą tokių video teko matyti – nepaprastai patogu :) Tikiuosi, kada nors šitos ilgos valandos besidomint ir bandant kažką daryti atsipirks, ačiū už dalinimąsi vertinga info :)

 • Nokia sako:

  Sveikas, norėjau paklaust, iškur tokia statistika „Ar žinai, kiek žmonių mūsų šalyje kuria verslą? 1%. Tai reiškia, jog vienas sukuria darbo vietas kitiems devyniasdešimt devyniems. Ar gali tuomet šalis būti turtinga, o dauguma jos žmonių – laimingi? Palyginimui: Italijoje savo verslą turi apie 20% žmonių“ Ar čia tuom norėjai iliustruoti atsilikima ? :)

 • Kernius sako:

  Labas, tokius skaičius minėjo Rimvydas Jasinavičius savo paskaitoje, kurioje buvau. Nežinau, ar jie tikslūs, bet, manau, esmės tikrai neiškreipia.

 • erm sako:

  Labiausiai įsiminė stanfordo verslumo mokykla, think out of the box principas. ;]

 • Tomas sako:

  Žiūrėk užgimė klausimas, minėjai(uždarbyje), kad žurnalo leidyba nemažai kainavo.Iš kur pakrapštei barškančių:iš reklamos susikaupė, ar savų teko įmerkit ? :)

 • Kernius sako:

  Iš reklamos.

 • Romualdas sako:

  Džiaugiuosi, Kerniau, kad turi daug giriančių komentatorių, bet… aš būsiu kitoks. :) Perskaičiau paties straipsnelį ir matau jame tik „nuogą“ teoretiką. Spėju, kad praktikoje nesi išbandęs visų verslo plonybių, tad…

  Va, rašai: „Ar žinai, kiek žmonių mūsų šalyje kuria verslą? 1%. Tai reiškia, jog vienas sukuria darbo vietas kitiems devyniasdešimt devyniems“. Tai absoliuti netiesa. Visų pirma statistika aplamai kreivas objektas, bet tebūnie… Pakalbėkime. Jei paimtum duomenis iš registrų centro, sužinotum visai kitokius skaičius. UAB’ų ir PĮ Lietuvoje dar neseniai buvo be proto daug. Ir tai reiškia, kad lietuvis anaiptol nėra norintis būti samdiniu. Tačiau dauguma jų buvo jau ilgą laiką nebeveikiančios įmonės, o dabar, kai Kubilius pradėjo PSD [privalomo sveikatos draudimo] ataką prieš neveikiančias įmones, visi puolė jas uždarinėti.
  Kyla natūralus klausimas kodėl tiek daug įmonių nutraukė veiklą? Atsakymas paprastas – Lietuvoje nėra sąlygų plėtoti savo verslą. Dėl tos pačios priežasties į Lietuvą nenoriai ateina ir patyrę užsienio investuotojai. Prisiminkime, kad ir „Bosca“ bandymą nupirkti „Alitą“… Jokia paslaptis, kad Lietuvoje nevaldoma korupcija. Pradedant tais, kurie ateina testuoti tavo darbo vietas ir baigiant mokesčių dydžiu ir galimybe juos apeiti. O didelė žmonių dalis nenori keliaklūpsčiauti prieš valdininkus. Todėl paprasčiausiai nutraukia savo veiklą ir ieško kitų išgyvenimo būdų. Be to, grįžtant prie šios citatos, net jei ir būtų privatininkų tik 1%, tai jokiu būdu nereikštų, kad pas juos dirba 99% likusiųjų. Nes bedarbių armija sako ką kita. Taigi, vyriausybės politikos pasekmė ir yra atsakymas į antrąją tavo citatą: „Ar gali tuomet šalis būti turtinga, o dauguma jos žmonių – laimingi?“. NE, NEGALI! Ir neteisinga daryti palyginimus: „Italijoje savo verslą turi apie 20% žmonių – tai reiškia ne tik tai, jog vienas sukuria darbo vietas kitiems keturiems, bet ir tai, kad kas penktas žmogus yra nepavaldus kitiems ir pats priima sprendimus“. Nes normaliame pasaulyje, ypač UK, labai ženkli dalis lietuvių emigrantų turi savo verslą. Kodėl jie tai daro emigracijoje, ne namie? Akivaizdu, kad ne todėl, kad „Mes turime mažiau norinčių kurti ir būti nepriklausomais“.
  Šį straipsnį rašei vasaros pabaigoje, rašei, kad „situacija, atrodo, po truputį gerėja“. Ar dabar, prabėgus 9 mėnesiems galėtum jau nurodyti kas pagerėjo?

  Taigi, tavo „klipuose“ rodomos personos tėra tik ano pasaulio įvaizdis, o Lietuvai jis netinkamas.

 • […] [Mano komentaras] Romualdas rašo: 2011-05-07 14:54 […]

 • studentas sako:

  Romualdai, manau nesupratai teksto minties (ar as nesuprantu), manau, jog sitas
  tekstas, turejo zmones paskatinti dirbti ir patiems kurti versla, igyvendinti idejas ir nemiegoti, kol kas nors kitas padarys, tai manau pagrindine lietuviu beda. Del skaiciu, jie buvo tik kaip mintis, jog Lietuvoje labai nedidele dalis sukuria darbo vietas, kurios maitina sali. Del realiu pvz. paimk Getjar ar skype – jos is musu vargano pasaulio, bet ikrete i kaulus vakarams.

 • Romualdas sako:

  Vis tik verslo neįmanoma pradėti kol tokie mokesčiai. Aš pats jau keli metai nutraukęs savo veiklą, nors pradėjau ją dar Gorbačiovo kooperatyvų laikais. reikia sukti galvą kaip vyriausybę priversti atmerktomis akimis žiūrėti į verslo skatinimą. O jei žmonės bandys ir nusivils, nieko iš to gero.

 • studentas sako:

  Toks jausmas, kad tau truksta entuziasmo. Norint galima rasti daug priezasciu, kodel nesiseka, neimanoma padaryti, bet VIES TIEK pilna pavyzdziu, kad kaz kam pavyksta, jei tik nepasiduoda ir turi galva ant peciu.

 • Liudas sako:

  perziurejau visas kalbas. Labai ikvepiancios ir pamokancios :)

 • liopoldas sako:

  Daugiau tokiu straipsniu. :)


WordPress Theme by TheBuckmaker.com

Read previous post:
Roma. Už miesto ribų (III dalis)

Paskutiniajame pasakojime apie kelionę į Romą noriu pasidalinti tuo, ką išgirdau apie miestą ir šalį. Neperskaičiau, o išgirdau, – vienintelis...

Close