TED – tai ne pelno siekianti organizacija, rengianti konferencijas visame pasaulyje. Konferencijų tikslą geriausiai apibūdina jų šūkis: „Idėjos, vertos plitimo“. Būtent noras savo mintimis pasidalinti su pasauliu sieja žmones nuo niekam nežinomų keliautojų ir išradėjų iki garsiausių universitetų profesorių, politikų ir verslininkų. Kiekvienas užlipęs ant scenos turi 18 minučių pasakyti, tai ko dauguma mūsų iki galo nesuvokė ar nežinojo. Daugiau nei 100 milijonų kalbų peržiūrų per 3 metus rodo, jog ne vienam pranešėjui tai pavyko. Noriu pasidalinti labiausiai įsiminusiais pasisakymais.
Sir Ken Robinson: mokykla žudo kūrybiškumą
Joks mokslas negali paruošti žmonių pasauliui, kuris yra nenuspėjamas. Svarbiausia – sugebėti keistis kartu su supančia aplinka ir tai neįmanoma nepasitelkus kūrybos. Mokykla atima iš žmonių gebėjimą kurti ir galimybę būti unikaliems, įsprausdama viską į siaurą vertinimą: teisinga arba neteisinga. Kūrybiškumas – tai gebėjimas kurti originalias idėjas, turinčias vertę. Ar mokykloje skatinimas originalumas? Ar universiteto diplomas rodo gebėjimą individualiai mąstyti?

Barry Schwartz: pasirinkimo paradoksas
Laisvė rinktis mus daro nelaimingus, nes esame priversti kažko atsisakyti ir tokiu būdu kažką prarasti. Kuo daugiau pasirinkimų yra, tuo didesnė tikimybė, jog mes vėliau gailėsimės nors vieno iš jų nepasirinkę. Būtinybė priimti sprendimą užkrauna atsakomybę, kurią žmonęs linkę perleisti vieni kitiems, kartais net ir turėdami daugiau kompetencijos nuspręsti patys.

Stefan Sagmeister: laiko galia
Paprasto žmogaus gyvenimas yra padalytas į tris laikotarpius: jaunystė – mokantis, branda – dirbant, senatvė – ilsintis. Ar negalėtume paimti 5 metų iš savo senatvės ir jais pasinaudoti tuomet, kai dar turime daug jėgų ir energijos? Iš Austrijos kilęs dizaineris siūlo po kiekvienų 6 darbo metų praleisti metus ilsintis ir keliaujant, savo patirtimi pagrįsdamas, kaip tai skatina kūrybiškumą, keičia mąstymą ir prailgina žmogaus aktyvųjį gyvenimo laikotarpį.

Tony Robbins: kodėl mes darome tai, ką darome
Ko reikia žmogui gyvenime? Kas skatina mus imtis veiklos? Kas veikia mūsų emocijas? Kiek teigiamų ir neigiamų jausmų mes turime? Ką darytum, jei sužinotum, jog mirsi po 9 dienų?

Hans Rosling: mitai apie trečiąjį pasaulį
Užtenka 20 minučių, norint suprasti pasaulį geriau.

Jonathan Zittrain: geranoriškumo pavyzdžiai internete
Daugybė nuostabių dalykų buvo sukurti nesiekiant pelno ir kartu negalvojant apie labdarą – dirbant tiesiog iš idėjos. Harvardo profesorius pateikia keletą pavyzdžių iš interneto pasaulio.

Tai tik keletas iš šimtų kalbų įvairiausiomis temomis, kurių skaičius nuolatos didėja. TED svetainėje taip pat galima rasti daugybę vertimų. Be to, kai kurie pasisakymai netgi turi lietuviškus subtitrus.
Kaip bebūtų, dauguma kalbų, net ir palikusių didelį įspūdį, galiausiai lieka užmarštyje. Didžiausias iššūkis klausytojui – sugebėti ne tik suvokti, bet ir pasinaudoti naujomis žiniomis.
Semetras Harvarde: Justice: What’s The Right Thing To Do. http://www.youtube.com/watch?v=kBdfcR-8hEY
Super! Dėkui, Donatai
Kaip tik neseniai girdejau inde moteri, pasakojancia apie vaiku prievarta indijoje. Ji pati buvusi prievartavimo auka. Gaila, dabar negaliu atrasti to video, bet kalba tikrai labai suzavejo!
Justice!, užkabino
Puiki galimybė išgirsti TED kalbas gyvai Lietuvoje http://gyva.lt/articles/view/191
ačiū už info