RSS Facebook Twitter

Valdemarui Tomaševskiui: lietuviai Vilniuje

Turbūt ne vieną lietuvį turėjo sukrėsti dienraštyje „Respublika“ pasirodęs interviu su Lietuvos lenkų lenku Valdemaru Tomaševskiu.

– Bet kas čia blogo, jei nuo rugsėjo 1-osios vietos tautinė mažuma kelis dalykus mokysis vietos valstybine kalba? Istorijos, pilietiškumo pagrindų ir…

– Čia klausimas ar atsakymas? Jūsų valia – jei norite, tai mokykitės. Nors ir anglų istorijos tegul jūsų vaikas mokosi. Gal įstos laimingai į Kembridžą, taps Didžiosios Britanijos piliečiu, dar jums padėkos už rūpestį.

– Bet kaip integruotis į Lietuvos gyvenimą, prastai mokant lietuvių kalbą?

– Kur integruotis? Kur mes turime integruotis? Mes čia gyvename visada. Kur jūs gimėte?

– Vilniuje.

– O kur jūsų mama, tėvas gimė? Ar Vilniuje? Tai jūs turite šitame krašte integruotis, nes jūs čia atvažiavote. Jūsų protėviai turi čia integruotis. O mes neturime integruotis. Čia mūsų žemė.

Žodžiais komentuoti to net nesinori, bet norėjau pasidalinti viena sena nuotrauka:

Lenkų valdžios iškraustytas lietuvių moksleivių bendrabutis. Vilnius, 1926 m.

Nepraleiskite naujų tinklaraščio įrašų*

Gaukite juos tiesiai į savo el. pašto dėžutę

* – nes tingus šio tinklaraščio autorius juos rašo kartą per mėnesį

Atnaujinimai Facebook'e

Komentarų: 20

 • jap sako:

  Tokie Tomashewskiai kursto tautinę neapykantą…

 • Dratas sako:

  Kai kas man sako „pazistu daug lenku lietuvoje ir jie visi baisisi Valdemaru“, bet as manau kiekvienas pilietis Lietuvoje laikantis save tikru lenku giliai sirdyje ta visada ir nori pasakyti „integruokites Jus, neskriauskite musu lenku mazumos“. Kaip tokiam zmogui negeda, gyvena Lietuvoje, buvo isrinktas i Europarlament (gal ne vien lenkai uz ji balsavo) ir ten sededamas tik peikia peikia Lietuva daugiau nieko ir nedaro.

 • frogsign sako:

  Tokie komentarai pavojingi, nes sunku likti abejingu. Man panašu į tai, kad tai, vienas iš šito politikėlio būdų gauti dėmesį. Gan pigus būdas. Nemanau, kad visi lenkai taip galvoja.

 • Siesta sako:

  kur tie Lietuvos patriotai, žygiuojantys su šūkiais, kai tokie lenkai drabstosi nesuvokiamais teiginiais? :))

 • Ką čia ir pridurt sako:

  Už tautinės neapykantos kurstymą tai galima bylos gaut :)
  Tai jei jau čia lenkų žemės- tai ko neapsigynėt kai reikėjo, turėtumėt dabar?? Lietuviai kurią žemę apgynė tą ir turi, gal nebereikalo yra valstybės sienos. Kas dabar būtų jei lietuviai kokiam Kryme pasakytų:- „čia mūsų protėviai šitose žemėse gyveno- varykit iš čia, dabar mes čia vadovausim ir jūs lietuviškai kalbėsit ir pan…“
  Reik turėt orumo, jei gyveni kitoj šaly- tai ir šoki pagal tos šalies dainas..o jei nepatinka, varai į savo šalį, kurią taip MYLI neva ir gini..

 • Kristins sako:

  „- Bet kas čia blogo, jei nuo rugsėjo 1-osios vietos tautinė mažuma kelis dalykus mokysis vietos valstybine kalba? Istorijos, pilietiškumo pagrindų ir…

  – Čia klausimas ar atsakymas? Jūsų valia – jei norite, tai mokykitės. Nors ir anglų istorijos tegul jūsų vaikas mokosi. Gal įstos laimingai į Kembridžą, taps Didžiosios Britanijos piliečiu, dar jums padėkos už rūpestį.“
  nesusipratelis tas žmogus man, jai jau neskiria klausimų nuo atsakymų. Tikriausiai ir pats nieko Lietuvoje nebaigęs, gal kur Lenkijoje ir baigė, jai ten baigė tai ten ir galėtu gyventi. (neteigiu, bet tokia nuomonė susidarė.)
  Ir taip Lenkams nėr lengva baigus mokyklą stoti i aukštesnes mokyklas Lietuvoje, kiti netgi ir stoja į Lenkijos aukštąsias mokyklas.
  Tai gal reikia daryti tokia išvada, jai tu esi lenkas tu nori mokytis savo kalba ją puoselėti, mylėti ir t.t. tai gal Lenkijoje ir gyvenkite mokykitės ir dirbkite. (Netaikau visiems lenkams išimtims tik).
  Man labai patiko komentaras kuriame buvo pasakytą „jei gyveni kitoj šaly- tai ir šoki pagal tos šalies dainas..“

 • Neda sako:

  Grynas paradoksas. Lietuvoje gyvenantys lietuvos piliečiai, šiais laikais turi mažiau teisių, nei tautinės mažumos. Žinoma, demokratija, žodžio laisvė, toleracija yra gerai, bet kartais atrodo, jog gavę per daug laisvių kai kurie asmenys plečiasi į begalybę arba tiesiog susikuria absurdiškų planų. Tikriausiai esmė ta, kad patys lenkai lietuvius laiko menkaverte tauta. Kodėl, pavyzdžiui, nekyla pretenzijų Čekijos atžvilgiu? Juk ir šios šalies sudėtyje yra tertorijų, kurios seniau priklausė Lenkijai. Deja, prieš Čekus – nepasišakosi, na o lietuviai lenkų nuomone yra pastumdėliai ir jiems galima primesti savo įsitikinimus ir sėkmingai juos skiepyti vietinėms mažumoms. Vilniaus kraštas, mano manymu, iš tikrųjų nevykusi priedanga. Nejaugi kiekviena valstybė, okupavusi kaimyninę teritoriją, gali ją vadinti savu kraštu? Taip, Vilnija ganėtinai ilgą laiką priklausė Lenkijai, bet pagalvokim, rusai ar vokiečiai taip drąsiai nerėžia mums į akis, jog mes, tauta „be vietos“. Man, kaip lietuvei, nemalonu žinoti, kad svetimos šalys taip kiša nosį į mūsų kasdienį gyvenimą, nepripažįsta mūsų istorijos, šaknų. Perskaičiusi Tomaševskio interviu suabejojau: ar tik mus nesiūloma asimiliuotis su lenkais?

 • Jigrel sako:

  Manau, kad ne vien Tomasevskis cia kaltas (?) del savo poziurio, o Lenkijos svietimo sistema, tiksliau – istorijos programa mokyklose. Viena is geriausiu mano draugiu universitete yra lenke. Vakar su ja kaip tik diskutavom sia tema ir pasirodo, kad jie mokosi visiskai kitokios istorijos nei mes – vaikams dar ir dabar mokyklose yra kalama i galva, kad Vilnius priklauso Lenkijai, o mes niekadejai ji neteisetai uzgrobem. Kai papasakojau jai istorija apie Vilniaus ikurima, mano draugei akys ant kaktos issoko – sako, visai ne taip ismokyta buvau.
  Taigi panas Tomasevskis nera orginalus savo idejomis ir poziuriu – jis tik garsiai issake tai, kas kiekvienam lenkui jau buvo zinoma.

 • Ką čia ir pridurt sako:

  Kad lietuviai būtų drąsesni tai jau ir Ispanijoje ir Airijoje mūsų mažuma ( atsiprašau, jau ne tokia ir mažuma išties) galėtų reikalauti airiams ir ispanams prie jų prisitaikyti ir dar įvesti gatvių pavadinimus lietuviškus ir t.t. :) juokinga…
  O dėl istorijos- atrodo toks objketyvus ir nekaltas mokslas, bet va… Kita vertus- bet jei lietuviai užgrobė- tai buvom stipresni!!!- valio mūsų protėviams, nukeliu kepurę prieš juos tikrai.
  Jei jau tokia meilė ir patriotizmas tai Lenkijai- tai kodėl ne Lenkijos žemelėj gyvena? Čia aš užduodu klausimą, kad būtų aišku, kad klausimas, o ne atsakymas 😀

 • kiri sako:

  Net kraujas užverda, tokius žodžius išgirdus ,, Tai jūs turite šitame krašte integruotis, nes jūs čia atvažiavote. Jūsų protėviai turi čia integruotis. O mes neturime integruotis. Čia mūsų žemė.“. Šie žodžiai įžeidimas mūsų tautai.

  Lenkai gyvena Lietuvoje ir turi mokėti valstybine kalbą.

 • Kernius sako:

  Kiek mažiau intelektualus komentaras (kalba netaisyta):

  Saulius Poška, „Mėslitos“ savininkas, apie prezidentės pasirašytas Švietimo įstatymo pataisas:

  „NE NU MANE SUNERAMINO PREZIDENTES TO ISTATYMO PASIRASYMAS!!! TAI KAS CIA DABAR BUS?REISKIAS VISI LENKAI MOKES LIETUVISKAI O TAI KAS GATVES TADA SLUOS KAS SUDUS VALYS,DESRAS KIMS??? TAI GI VISI BUS PROTINGI!!!! AR PREZIDENTE PAGALVOJO APIE MUS LIETUVIUS MILIJONIERIUS???? FAKTISKAI MUS DARBDAVIUS TAS ISTATYMAS RUOSIASI PALIKTI BE JUODADARBIU!!! REIK RUOST PETICIJA PREZIDENTEI KAD APSKRITAI LENKAMS UZDRAUSTI MOKINTIS LIETUVISKAI O GERIAUSIAI KAD ISVIS JIE NESIMOKINTU KAM DABAR KVARSINT SMEGENINE .SUDAMS VALYT,VARZTUS SUKIOTI,DESROMS KIMST GATVES SLUOTI MOKSLO NEREIK O TUO LABIAU LIETUVIU KALBOS. KA PAKISI TAM VARGUOLIUI TA JIS PASIRASO IR GERAI MUMS O JIS VIS VIEN NIEKO NESUPRANTA KVAILELIS. VA TOKIE VARGUOLIAI TIK MUMS IR TINKA KITAIP MUSU MILIJONIERIU VERSLUI GRESIA BANKROTAS KAS GI TADA KIMS DESRAS JEI VISI TOKIE PROTINGI PATAPS????“

 • oplia sako:

  Gal kas žinot kaip ten sekasi lenkams integruotis Suvalkuose?

 • Donatas sako:

  Na, manau, taip jaudintis mums nereikėtų. Aišku tokie pasisakymai tikrai kelia neapykantą, tačiau tiesa yra ta, kad žmonės, kurie balsavo už Tomashewszkio bloką tėra skerslenkiai diedukai ir bobutės. Argi jauniems lenkams(nors iškyla klausimas ar juos galima tokiais pavadinti, jei jų net kalba nepanaši į lenkų) bus noro likti tuose kaimuose, kuriuos užvaldę lenkai? Ateis laikas, kai karta pasikeis, o jaunimas išvyks, nes perspektyvios ateities kaimuose tikrai neras. LIETUVIAI, nesinervuokim :), viskas bus gerai. :)

 • Laurynas sako:

  Kiek dar laiko Tomoševskis gali varyti ant Lietuvos, Baltarusijoj greitai tokius susėmė..

 • geltonsnapis sako:

  „Turbūt ne vieną lietuvį turėjo sukrėsti dienraštyje „Respublika“ pasirodęs interviu su Lietuvos lenkų lenku Valdemaru Tomaševskiu.“

  sukrėtė? o kodėl turėjo sukrėsti?

  pavyzdžiui, manęs – nesukrėtė. Kodėl? nes abejotinos kokybės leidinių, kaip Respublika į rankas neimu.

  Kerniau, kodėl toks išmintingas žmogus kaip Jūs, tokius skaitot? :)

 • vaiva sako:

  o būtina skaityti laikraščius, kad žinotum, kas juose rašoma? būtina žiūrėti televizorių, kad žinotum, ką rodo per visus kanalus? turbūt netgi nėra būtina važiuoti į Prancūziją, kad Eifelio bokštą pamatytum:)

 • Kernius sako:

  sukrėtė? o kodėl turėjo sukrėsti?

  pavyzdžiui, manęs – nesukrėtė. Kodėl? nes abejotinos kokybės leidinių, kaip Respublika į rankas neimu.

  Kerniau, kodėl toks išmintingas žmogus kaip Jūs, tokius skaitot? :)

  Aš taip pat neskaitau. Išgirdau per spaudos apžvalgą, kurią klausausi kas rytą per radiją pusryčiaudamas, kai būnu Lietuvoje.

  Kaip bebūtų, šiuo atveju šaltinis visiškai jokios reikšmės neturi – tai ne žurnalisto žodžiai, o politiko. Koks skirtumas, kuriam laikraščiui jis juos pasakė, jei tie žodžiai tikri iš neiškraipyti?

 • geltonsnapis sako:

  prieš tai, tiesiog, paironizavau :)
  iš tiesų, skirtumo jokio, jei tik žodžiai, ar kontekstas ne iškraipyti.

  Visgi, ar svarbu, ką pasakė politikas? Kartais atrodo, kad per daug dėmesio kreipiame į kiekvieną populistinį teiginį. Juk rėksnys „gyvas“ tik tuomet, kai į jį kreipiamas dėmesys.

  Esu tikras, kad abi pusės, tiek lenkų, tiek lietuvių, Vilniaus istoriją supranta per menkai, bet istorinius klausimus sprendžia.. Kas iš to gaunasi? Abipusė panieka, susipriešinimas. Ir čia būtų niekis. Bet svarbiau, kad abi pusės jaučiasi engiamos. Net, jei kuri ir pradeda dominuoti, vis vien yra nelaiminga.

  Štai ir paties atsakymas ponui tuteišiui, vargu, ar skatina draugystę ir tarpusavio supratimą. O gal? :)

 • nesamone sako:

  apsurdas tie lenkai jau koktu, gyvenu anglijoje, pilna lenku cia, dideles bendruomenes cia (bet neteko matyti kad butu gatves pavadynimas rasomas lenku kalba), tai ir eskaluojamos temos apie vilniu cia yra labai, vakar mokykloje (lankau anglu pamokas, klasiokai 21-42m) lenkai man pareiske kad vilnius ju, kad mes ji uzememe neteisetai.

 • ukrainietis sako:

  Lenkų kultūra labai panaši į ukrainieęių. Kodėl jie niekaip nesugeba susijungti? Kabinėjasi prie jiems visai svetimų lietuvių.. gal didesnių bijo?


WordPress Theme by TheBuckmaker.com

Read previous post:
Justinas Marcinkevičius. Langai

Niekada nebuvau didelis poezijos gerbėjas, bet nuo vaikystės vienas eilėraštis kažkodėl įstrigo ir iki šiol liko gyvas manyje. Šiandien mirė...

Close